0

Srovnání PurBoxu vs. Krycí plech

 • home icon
 • blog
 • Příspěvek: Srovnání PurBoxu vs. Krycí plech

Ivan Landa 20.10.2023

Srovnání PurBoxu vs. Krycí plech

Venkovní žaluzie s krycími plechy od montážní firmy vs. Venkovní žaluzie s PurBoxy svépomocí

versus

Co se ve srovnání dozvíte?

Krycí plech PurBox
Čas od rozhodnutí po montáž 42 až 63 dní 21 až 28 dní
Organizační náročnost na stavbě Velká Malá
Ideální pro pasivní domy Ne Ano
Odstranění tepelných mostů Ne Ano
Kompletní cena* 110 652 Kč 123 411 Kč
Náročnost montáže Nutné s montážní firmou Možné svépomocí

*Orientační cena vzorového domu za kompletní materiál (venkovní žaluzie, motory, uložení včetně služeb a víceprací).

Venkovní žaluzie jsou dnes už absolutním standardem při stavbě nového domu. Skoro tak jako okna nebo dveře. Ještě není ale úplně běžné, že je projektant, architekt nebo stavebník správně do budovy uloží. Každý, kdo chce venkovní žaluzie a staví dům, tak je chce mít „schované“ ve fasádě. To, jak je do fasády „schová“, se dá udělat dobře i špatně. Srovnali jsme pro vás dva nejběžnější způsoby, jak se to na stavbách provádí. Při srovnání jsme brali do úvahy několik aspektů:

 • Cena materiálu včetně služeb a víceprací
 • Čas od rozhodnutí po montáž
 • Organizační náročnost na stavbě
 • Montáž svépomocí oproti oslovení profi montážní firmy
 • Technické a izolační postupy
 • Problematické detaily a krizová místa

Venkovní žaluzie s krycími plechy od montážní firmy - pracovní postup

 1. Výběr a kontaktování montážní firmy - cca 14 dnů
 2. Orientační cenová nabídka
 3. Vyměření a koordinační schůzka na stavbě - cca do 7 dnů
 4. Cenová nabídka upravená dle reálného stavu stavby
 5. Objednávka krycích plechů, držáků a podomítkových pouzder - dodání do 21 dnů
 6. Montáž krycích plechů (do této doby nemůže stavba dokončit ani základní lepení izolantu). Většinou montáž podomítkové přípravy probíhá v pěti krocích:
 7. Vyměření žaluzií - po dokončení finální fasády může montážní firma vyměřit a objednat žaluzie. To znamená další cestu montážní firmy na stavbu. Dodání žaluzií trvá obvykle 21 - 28 dnů.
 8. Montáž žaluzií.

Jen pro přípravu to jsou 2 cesty montážní firmy a 2 plné montážní dny. Při dobrém průběhu realizace fasády to je cca 14 - 21 dní.

Celkově 5 výjezdů montážní firmy, doba realizace přípravy a montáže žaluzií s krycími plechy minimálně 42 - 63 dnů.

Proces vyžaduje 3 dny vašeho času i s objednáním. Doba celé realizace včetně fasády 21 - 28 dnů.

Venkovní žaluzie s PurBoxy svépomocí - pracovní postup

 

 1. Výběr řešení a cenová nabídka
 2. Dodání PurBoxů do 10 dní na stavbě
 3. Realizace kdykoliv podle volného času 1 box = 1 hodinu
 4. Dokončení finální fasády
 5. Dodání žaluzií je do 21 dní od zadání do výroby
 6. Montáž žaluzií 1 žaluzie = 1 hodina

Cenové srovnání obou variant

U varianty Krycích plechů je započtena cena nejen za materiál, ale i za veškeré služby. Ať už vám je montážní firma sdělí a započte férově předem, nebo jako vícepráce v průběhu realizace. U varianty s montáží svépomocí je do ceny započten jen materiál a váš čas je tam znázorněn v odhadovaných hodinách. Abychom byli objektivní, tak ceny za materiál jsme porovnávali v prodejních cenách odborné montážní firmy. Když materiál koupíte na e-shopu budou ceny zpravidla daleko nižší. Kalkulaci online přímo podle vašich rozměrů provedete zde.

Jak vidíte, tak celkový rozdíl mezi variantou “Krycí plechy + montážní firma” a “PurBoxy + svépomocí” je zhruba 11,5 % z celkových nákladů.

UDĚLAT NĚCO SPRÁVNĚ NEJDE OCENIT PENĚZI. PENĚZI VYČÍSLÍME AŽ ŠKODY, KTERÉ VZNIKNOU ŠPATNÝM ŘEŠENÍM.

Technická fakta obou variant

Krycí plechy

 • Nevýhoda hliníkových plechů ve fasádě je, že dobře přenášejí teploty. U větších rozměrů a sestav tedy dochází k dilataci. Hliníkové plechy mohou díky změnám teplot měnit svou délku o 5 - 8 mm záleží na délce a profilaci plechu. Tím zákonitě může docházet k prasklinám na fasádě.

 • Krycí plechy nejsou samonosné. Celý systém vynášejí držáky krycí plechů a žaluzií. Plechy pouze vymezují prostor. Kovové pozinkované držáky musí být pevně kotveny do stavby a zůstávají celou dobu uvnitř boxu obnažené a vystavené venkovním teplotám. Zde vzniká první velké riziko tepelného mostu.
 • Krycí plechy neřeší izolaci překladu a připojovací spáry okna. Vše musí domyslet a realizovat stavba. Vyžaduje si to složitou koordinaci a většinou se tento důležitý detail stavby podcení (zde je asi největší technické riziko krycích plechů a může zde vzniknout opravdu masivní tepelný most.

 • Při dodržení správné instalace je podomítkový krycí plech více náročný na prostor v KZS než PurBox.
 • Vzhledem k tomu, že se podomítkový krycí plech skládá z více prvků a ke všemu vyžaduje koordinaci montážní firmy a fasádníků, jedná se většinou o časově náročný proces.
 • Krycí plechy jsou ideální řešení pro přiznanou montáž žaluzií.

PurBoxy

 • V jednom kroce dokážeme efektivně vytvořit prostor pro stínící techniku a zároveň zaizolovat překlad o připojovací spáru okna.
 • Přední nosnou část boxu tvoří konstrukční deska purenit. Nereaguje na rozdíly teplot, vlhkost ani stavební chemii. Rizika dilatace ve fasádě se zde snižují na minimum.
 • Část váhy boxu a žaluzie nese zakládací U-profil a část držáky, které jsou celé schované v izolantu a styk se zdivem je přerušen purenitovou podložkou.
 • Zadní část boxu tvoří deska z PIR izolace, která je výrazně účinnější než běžně používaný extrudovaný polystyren (viz porovnání účinnosti izolací). Tím je kompletně vyřešená izolace překladu a připojovací spáry bez dalšího rizika tepelného mostu.

 • Na první pohled se to asi nezdá, ale PurBox nejefektivněji využívá prostor v KZS (nejmenší náročnost na hloubku KZS).
 • Rychlá instalace.
 • Purenitové boxy rozhodně nedoporučujeme pro přiznanou montáž interiérových žaluzií.

SHRNUTÍ OBOU VARIANT:

Aniž bychom chtěli jakkoli nadržovat PurBoxům, tak z výše uvedeného je zřejmé, že PurBoxy oproti krycím plechům jsou jasnou volbou, ať se jedná o jakýkoliv aspekt. Není to tak, že každá liška chválí svůj ocas, my vám umíme prodat i variantu s krycími plechy, ale neděláme to a dělat nebudeme, protože…

 • PurBox je za nás nejlepší izolační řešení pro venkovní stínění na trhu. Krycí plechy jsou tím nejhorším řešením na trhu.
 • Eliminujete díky PurBoxům tepelné mosty, které vznikají u krycích plechů.
 • Do výroby zadáte venkovní žaluzie včetně PurBoxů v jeden den a najednou, hned jak znáte výrobní rozměry oken. U krycích plechů musíte čekat na jednotlivé fáze stavby.
 • PurBoxy máte namontovány včetně venkovních žaluzií za 20 dní. Řešení s krycími plechy reálně za 60 dní.
 • Namontujete si PurBoxy, kdy chcete vy a kdy se to hodí stavbě a na nikoho nečekáte. U krycích plechů stavba pořád čeká. Převážně kvůli lešení a kompletaci fasády.
 • PurBoxy vyšly jen o 11,5 % dráž než krycí plechy. U krycích plechů a organizace na stavbě to většinou ideální není a vícepráce mohou naskakovat.
 • Purboxy jsou jako řešení vhodné do pasivních a nízkoenergetických domů. Krycí plechy prostě nejsou vhodné jako řešení pro zabudované venkovní žaluzie do fasády.

PurGuru Blog

Nové články

Doprava zdarma

Doprava zdarma

NAD 5 000 KČ

Zákaznická podpora

Zákaznická podpora

PORADÍME S VÝBĚREM

Plaťte bezpečně online

Plaťte bezpečně online

100% ZABEZPEČENO

Vlastní výroba a sklady

Vlastní výroba a sklady

NAKUPUJTE PŘÍMO OD VÝROBCŮ